Start
2010-12-31 CFP Przestrzeń klasztoru - przestrzeń kultury (piśmiennictwo - książka - edukacja) | Drukuj |  E-mail
wtorek, 09 listopada 2010

Przestrzeń klasztoru – przestrzeń kultury

(piśmiennictwo – książka – edukacja)

 

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa

Wydział Nauk Humanistycznych,

Instytut Filologii Klasycznej i kulturoznawstwa  

 

Konferencja

Przestrzeń klasztoru – przestrzeń kultury

(piśmiennictwo – książka – edukacja)

Na naszym Uniwersytecie codziennie przebywamy na terenie klasztornym, przez wieki zarezerwowanym dla zakonników. Chodzimy po ich śladach. Warszawskie pokamedulskie Bielany, przed 10 laty przygarnęły uniwersytecką inicjatywę, a  miejsce to okazało się gościnne i wygodne. Pytamy sami siebie, czy nasza obecność jest kontynuacją tego, co przez wieki tutaj się działo,  przejawem niezmiennego genius loci, czy też znakiem zupełnie nowych czasów?

Dzisiaj pragniemy, aby te pytania stały się inspirujące nie tylko dla nas. Do refleksji zapraszamy Badaczy z całej Polski. Zastanówmy się nad tym, jak w przestrzeń klasztorną kultura (nauka, twórczość) wpisywała się ongiś i zupełnie niedawno. Przyjrzyjmy się specyfice przemian zachodzących na tej płaszczyźnie przez stulecia, temu jakie były ich kierunki, uwarunkowania i konsekwencje. Jak przedstawia się sytuacja w dobie współczesnej? Interesujące wydaje się też zjawisko wpływu rzeczywistości zewnętrznej na środowiska zakonne – czy zawsze nieprzystępne i hermetyczne enklawy?. Zachęcamy zatem do prób odpowiedzi na pytania,  w jaki sposób przestrzeń par excellence zamknięta otwierała (otwiera) się na świat zewnętrzny? Czy możliwe jest, by klasztorne archiwa i biblioteki stały się dziś gościnne dla badaczy? Jak dalece i w jaki sposób postrzegana jako nieco tajemnicza, bo właśnie zamknięta, przestrzeń klasztorów stanowi inspirację dla twórców współczesnych, także tych identyfikujących się z tzw. kulturą masową?

Rękopiśmienne przekazy są śladem istnienia konkretnych skryptoriów i ośrodków studiów, kolekcje starych druków przechowują książki o klasztornych proweniencjach – pamięć klasztornych księgozbiorów, historia edukacji nie jest pełna bez informacji o klasztornych szkołach, literatura i piśmiennictwo nie zawsze wspominają o zakonnej tożsamości autorów… Ta lista możliwych tematów nie jest bynajmniej zamknięta.

Naszą ambicją jest,  by zaproszenie to stało się inspiracją i okazją do nowych badań nad wymienionymi tematami, do kontynuowania tych już prowadzonych. Naszym pragnieniem – by na wiosnę 2012 udało nam się w ciągu trzech majowych dni spotkać w gronie osób, które rezultaty tych prac zechcą przedstawić publicznie. Ufamy, że uda nam się wejść zarówno do przestrzeni bibliotecznej, przechowującej pamięć klasztornych bibliotek, jak i do autentycznego, „żywego”, klasztoru. Nasze zaproszenie na konferencję pod hasłem „Przestrzeń klasztoru – przestrzeń kultury” kierujemy do specjalistów zajmujących się historią, historią edukacji i literatury, historią sztuki i muzyki, archiwistyką i książką dawną, historią przekazu tekstów i ich odbioru, do kulturoznawców i antropologów.  

Interdyscyplinarne spotkania ożywczo wpływają na nas wszystkich, wspierają różne dziedziny humanistyki, pozwalają zacieśnić naszą współpracę. Służy temu  rzeczowa wymiana myśli, dokonań, spojrzeń na  nowe tematy – tego rodzaju kontakty są dzisiaj nie do przecenienia, a zderzenie odmiennych perspektyw badawczych zwykle bywa  interesujące. Będziemy naturalnie wdzięczni za przekazanie naszego zaproszenia Osobom, które mogłyby być zainteresowane proponowaną tematyką konferencji, a do których list ten być może, niestety, nie zdołał dotrzeć.

Oczekujemy zatem na Państwa zgłoszenia (temat referatu wraz z krótkim jego omówieniem) do końca grudnia 2010 roku]. Już dzisiaj załączamy formularz zgłoszeniowy, zaś na informacje praktyczne dotyczące organizacji Konferencji przyjdzie czas.

 

Organizatorzy Konferencji  -

dr Joanna Pietrzak-Thébault

Prof. Mieczysław Mejor

Prof. Krzysztof Koehler

mgr Magdalena Bober-Jankowska

mgr Łukasz Cybulskisekretarz Konferencji

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego,

Wydział Nauk Humanistycznych

ul. Dewajtis 5, 01-850 Warszawa

 

 

Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 09 listopada 2010 )
< Poprzedni   Następny >
Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.