Start

2010-04-30 CFP - Podróżowanie w średniowieczu i czasach nowożytnych | Drukuj |  E-mail
czwartek, 18 lutego 2010

Do dnia 30 kwietnia 2010 roku zgłaszanie tematów referatów (20 minut) i komunikatów (10 minut)

na drugą konferencję z cyklu „Kultura materialna a historia społeczna”.

Samotrzeć, w kompanii czy z orszakiem?

Podróżowanie w średniowieczu i czasach nowożytnych

 Warszawa, 27-28 września 2010 

 

ZAKŁAD HISTORII KULTURY MATERIALNEJ ŚREDNIOWIECZA I CZASÓW NOWOÂŻYTNYCH

Instytutu Archeologii i Etnologii PAN

 

zaprasza do udziału w drugiej konferencji z cyklu „Kultura materialna a historia społeczna”. Celem spotkań jest spojrzenie na historię społeczną Europy średniowiecznej i nowożytnej z perspektywy dziejów kultury materialnej. Tę ostatnią rozumiemy nie tylko jako dzieje sfery ludzkiej wytwórczości, ale także dzieje ludzi, nadających tejże wytwórczości i wytworzonym przedmiotom określony sens społeczny. Chcemy spojrzeć na kulturę materialną jako nośnik (zbiór nośników) przekazu społecznego. Drugie spotkanie, zaplanowane na 27-28 września 2010 roku nosi tytuł:

Samotrzeć, w kompanii czy z orszakiem?

Podróżowanie w średniowieczu i czasach nowożytnych

            Tematyka podróży w średniowieczu i czasach nowożytnych jest ściśle związana z interesującym nas zagadnieniem elitarności. Mobilność była nieodłączną cechą stylu życia elity i wyznacznikiem jej statusu. Pewne typy podróży (np. edukacyjna) charakteryzowały tylko uprzywilejowane warstwy społeczeństwa. Proponujemy skupienie się na następujących głównych obszarach zagadnień:

 1. ostentacja i uroczyste wjazdy (uroczysty wjazd władcy, biskupa itp.), uroczyste wyjeżdżanie (np. na wyprawę wojenną, pielgrzymkę), oprawa (np. bramy triumfalne) i obrzędy (powitanie, pożegnanie, błogosławieństwo, itp.).

2. podróż jako element kreowania/prezentowania/umacniania pozycji społecznej - prezentowanie siebie „szerokiej publiczności”, podróż jako komunikat o swojej pozycji społecznej, wykorzystanie odbytej podróży (dalekiej, egzotycznej, niebezpiecznej, drogiej) jako jednego z argumentów umacniających pozycję społeczną wśród własnej grupy.

3. elity w podróży - styl życia, czy konieczność?

4. podstawowe kwestie związanie z podróżami: typy podróży, rzeczy towarzyszące w podróży i infrastruktura podróżowania (bagaże podróżnika i ich zawartość, czas podróży, środki lokomocji, nocleg, wyżywienie itp.), kłopoty i niebezpieczeństwa w podróży: stan dróg, warunki atmosferyczne, dzikie zwierzęta, napady rabunkowe, choroby, niebezpieczeństwa dla duszy - z dala od domu łatwiej o pokusy i upadek (prostytucja, kradzież, zabójstwo), ochrona podróżników.

5. relacje z podróży oraz ikonografia podróżnicza.

 

Prosimy o zgłaszania tematów referatów (20 minut) i komunikatów (10 minut) w terminie

do dnia 30 kwietnia 2010 roku.

 

Organizatorzy:

dr Monika Saczyńska ;

dr Ewa Wółkiewicz .

< Poprzedni   Następny >
Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.