Start arrow Kalendarz konferencji arrow 2007-08-18/25 Kazimierz Dolny - Summer School: Utrecht Approaches to Medieval Studies

2007-08-18/25 Kazimierz Dolny - Summer School: Utrecht Approaches to Medieval Studies | Drukuj |  E-mail
czwartek, 19 kwietnia 2007

Summer School: Utrecht Approaches to Medieval Studies

 Kazimierz Dolny 18 - 25 sierpnia 2007


Picture gallery added (from the first day of the meeting):

   http://www.mediewistyka.net/forum/album_cat.php?cat_id=7
 


 

Ponieważ  możliwości studiów średniowiecznych w Utrechcie są ciągle  słabo znane w Polsce (w innych krajach regionu zresztą tez) senat  pozwolił nam na zorganizowanie kampanii promocyjnej, w postaci  tygodniowej szkoły letniej. Na jej miejsce wybrano Kazimierz Dolny, w dniach od 18 do 25 sierpnia tego roku. Sześcioro mediewistów  utrechckich chce poprowadzić tam serie wykładów ze swoich  specjalności (szczegóły dołączam w ogłoszeniu doklejonym do tego  listu). Chcemy zaprosić tam 20 studentów z całego regionu, rokujących duże nadzieje na przyszłość, którzy braliby pod uwagę kontynuowanie  studiów w Utrechcie.

 

Na Uniwersytecie Utrechckim  istnieją rozmaite formy studiów  3-letnich (BA - bakalaureat) i następujących po nich 2-letnich  studiów magisterskich (MA - master) w zakresie szeroko rozumianej i  interdyscyplinarnie uprawianej mediewistyki. Jest to tzw. model BAMA,  na który, o ile mi wiadomo,  Polska też będzie przechodzić. Program  Magisterski w zakresie studiów średniowiecznych od 2004 roku posiada  specjalny status tzw. "Prestiżowego Magisterium", pod specjalnym  patronatem rektora uniwersytetu i ze specjalnym finansowaniem. Jest  to program interdyscyplinarny, do którego dopuszczani są jedynie  bardzo dobrzy studenci (rozmowa kwalifikacyjna), zaś do prowadzenia  zajęć zaangażowano specjalistów z różnych dyscyplin mediewistycznych z całej Holandii. Zajęcia, prowadzone w dużej mierze metoda  indywidualnych konsultacji i kilkuosobowych seminariów, odbywają się   po angielsku, ale gdy sytuacja tego wymaga - także  po niemiecku,  francusku i po włosku. Jak się okazuje już po dwóch latach istnienia  tego programu, po takim specjalnym magisterium w Utrechcie studenci  bez większych kłopotów dostają się na studia doktoranckie na  uniwersytetach brytyjskich i amerykańskich (oczywiście istnieje też możliwość robienia doktoratu w Utrechcie).

Kilka tygodni temu senat uniwersytetu zdecydował, że głównym  kierunkiem ekspansji uniwersytetu (głównie poprzez takie właśnie  prestiżowe programy magisterskie) będą kraje Europy  Środkowowschodniej. Nie będę tutaj szczegółowo wyjaśniać podłoża tej decyzji. Ważne jest to, ze mamy odtąd pracować nad nawiązaniem  długofalowych i aktywnych kontaktów z wiodącymi uniwersytetami w  regionie i starać się stymulować napływ studentów do Utrechtu, właśnie przede wszystkim z Polski i innych krajów "nowej Unii  Europejskiej". Studenci, którzy zechcą podjąć te dwuletnie studia  magisterskie w Utrechcie mogą liczyć na wsparcie w zdobywaniu  pieniędzy na studia. W dłuższej perspektywie będą podejmowane  działania nad stworzeniem prawnych podstaw dla tzw. "łączonych  dyplomów" (prace magisterskie prowadzone przez dwóch promotorów:  jednego z Utrechtu i drugiego - z regionu, honorowane na obu uniwersytetach).

 
Oprócz merytorycznych kwalifikacji do udziału w  kazimierskiej Szkole Letniej wymagana jest dobra znajomość języka  angielskiego, w zakresie rozumienia i mówienia. Od kandydatów  oczekujemy jedynie opłacenia kosztów podróży do Kazimierza, wszystko  inne na miejscu (zakwaterowanie, posiłki itp.) finansuje Utrecht. W  praktyce to zaproszenie do szkoły letniej obejmuje również  doktorantów, zważywszy na rodzące się dodatkowe możliwości krótkich i średnioterminowych pobytów badawczych w Utrechcie. Dla pełnej  jasności należy dodać, ze udział w szkole letniej absolutnie nie  oznacza deklaracji przyjazdu do Utrechtu na studia.

 

Dr. A.B. Adamska

(anna.adamska  @  let.uu.nl)

http://www.medieval-studies.org/

Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 21 sierpnia 2007 )
< Poprzedni   Następny >
Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.