Ogólnopolskie Seminarium Sfragistyczne Kraków, 8 grudnia 2006 roku
Zaproszenie na „Seminarium sfragistyczne”
Badania sfragistyczne cieszą się ostatnio wzrastającym zainteresowaniem. Przejawia się to wzrostem liczby publikacji, podejmowaniem nowych tematów i poszukiwaniem nowych metod badań. W 2003 roku odbyła się pierwsza w Polsce konferencja poświęcona sfragistyce, zorganizowana przez Zakłady Nauk Pomocniczych Historii UMK i UJ. Materiały tej konferencji ukażą się wkrótce drukiem w Wydawnictwie DiG. W 2004 roku odbyło się II Krakowskie Kolokwium Heraldyczne pod tytułem „Pieczęcie herbowe – herby na pieczęciach” (materiały konferencji przygotowane do druku). W 2007 roku planowana jest w Zielonej Górze konferencja poświęcona zbiorom pieczęci w Polsce. Pomimo tych inicjatyw dotychczasowe badania są rozproszone, brak przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi ośrodkami i badaczami, a przede wszystkim brak jest wspólnego forum dyskusji. Mając to na względzie zaproponowałem w czasie toruńskiej konferencji sfragistycznej w 2003 roku powołanie do życia w Krakowie „Seminarium sfragistycznego”. Propozycja spotkała się z życzliwym przyjęciem uczestników konferencji. Kolejne lata wzmocniły i zintegrowały środowisko badaczy sfragistyki, co pozwala na organizację pierwszego „Seminarium”. „Seminarium sfragistyczne” pomyślane jest jako cykliczna impreza naukowa, odbywająca się przynajmniej raz w roku w Krakowie, skupiająca badaczy zajmujących się sfragistyką i dyscyplinami pokrewnymi. Jej celem będzie prezentacja różnych tematów i kierunków badań sfragistycznych, dyskusja, wymiana informacji i doświadczeń. Przewiduje się, że wystąpienia prezentowane na „Seminarium”, a także głosy w dyskusji, będą publikowane. Ostateczny kształt „Seminarium” zostanie określony przez jego uczestników. Pierwsze „Seminarium” odbędzie się 8 grudnia br., a jego przebieg będzie miał zasadnicze znaczenie dla przyszłej formuły spotkań. W czasie „Seminarium” chciałbym zestawić możliwie najpełniejszą listę badaczy zajmujących się sfragistyką, zainteresowanych udziałem w „Seminariach”, oraz zgromadzić informacje na temat podejmowanych przez nich badań, co będzie pomocne w wypracowaniu programu kolejnych spotkań. „Seminarium sfragistyczne” przeznaczone jest zarówno dla badaczy z uznanym już dorobkiem, jak i dla młodych historyków, doktorantów i magistrantów. Szczególnie zapraszam do współpracy pracowników archiwów, bibliotek oraz muzeów a także przedstawicieli innych dyscyplin zajmujących się sfragistyką - historyków sztuki, archeologów. Powodzenie kolejnych „Seminariów” będzie zależało od skali zainteresowania środowiska tym przedsięwzięciem. Dlatego zachęcam do udziału w „Seminarium” oraz do informowania o nim wszystkich osób zajmujących się sfragistyką. W załączeniu zamieszczam program najbliższego „Seminarium”.
Dr hab. Zenon Piech Instytut Historii UJ Zakład Nauk Pomocniczych Historii 31-007 Kraków, ul. Gołębia 13
Program seminarium:
Piątek, 8 grudnia 2006 10.00 - 10.15 Powitanie uczestników seminarium 10.15 - 10.45 dr Paweł Stróżyk (Poznań) „O możliwych inspiracjach ikonografii niektórych pieczęci Piastów w XIII wieku” 10.45 – 11.15 dr Marek L. Wójcik (Wrocław) „Rogi, haki czy widłaki? O właściwą postać herbu śląskich Landeskronów, czyli raz jeszcze o sfragistyce w służbie heraldyki” 11.15 – 11.45 dr hab. Zenon Piech (Kraków) „Nieznana pieczęć mniejsza kapituły krakowskiej z XIII wieku” 11.45 – 12.15 Przerwa 12.15 – 12.45 Dyskusja 12.45 – 13.15 dr Przemysław Stanko (Kraków) „Pieczęcie ziemskie i grodzkie wschodnich województw Rzeczypospolitej z XVI – XVIII wieku w zbiorach Archiwum Państwowego w Krakowie” 13.15 – 13.45 dr Piotr Pokora (Poznań) „Pieczęcie Czaplinka z XVII – XX wieku” 13.45 – 14.00 Przerwa 14.00 – 14.30 dr Marcin Hlebionek (Bydgoszcz) „ Pieczęcie na ziemiach polskich pod zaborem pruskim. Zarys problematyki” 14.30 – 15.00 Dyskusja 15.00 Podsumowanie obrad
Anonsowane powyżej „Seminarium sfragistyczne” odbyło się zgodnie z prezentowanym programem. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, co przesądziło, że ta formuła wymiany informacji między sfragistykami będzie kontynuowana.Obecnie przygotowywane jest obszerne sprawozdanie z przebiegu grudniowego seminarium i wkrótce zostanie ono zaprezentowane w portalu Mediewistyka.net; trwają też prace przygotowawcze do kolejnego „Seminarium sfragistyczne”.